Registrace psů

Založili jsme pro vás nový registr pro očipované pejsky. Zdarma zařazení do databáze hledaných psů v případě ztráty.

Cestování se psem: Co dělat při poruše auta?

Cestování se psem: Co dělat při poruše auta?

Porucha na autě je noční můrou řidičů. Pokud nepomůžou kamarádi, rodina ani ochotní kolemjedoucí, nezbývá, než se obrátit na asistenční službu. Pokud nelze problém vyřešit na místě, následuje odtah vozidla. V porouchaném odtahovaném autě nesmí zůstat žádné osoby. Lidé si tedy přestoupí do odtahového vozidla. Co ale dělat, pokud vezete psa?

Rozdělení posádky vozu

Při využití odtahu asistenční službou je požadováno, aby někdo auto předal k naložení a převzal jej v místě určení. Pokud vás v autě cestuje více, je možné se rozdělit. Někdo zůstane s porouchaným autem až do místa určení, další cestující pojede se psem hromadnou dopravou, případně si domluví jinou formu odvozu, třeba taxi.

Osoba v místě předání

Pokud cestujete se psem sami, můžete zkontaktovat někoho ze svých známých nebo rodinného příslušníka, který by v cíli auto převzal. Pokud takového člověka domluvíte, nemusíte zůstávat s autem během převozu. Vy auto předáte a vámi pověřená osoba si ho v cíli vyzvedne. Můžete se tedy rozhodnout se svým psem pro jinou formu cestování.

Pes v kabině odtahového vozu

Pro osamělého cestujícího, který nemá nikoho v cílové oblasti, vyvstává nutnost zůstat s porouchaným autem po celou dobu. Je tedy nutné zajistit prostor, kde bude přepravován pes. V případě malého psa, který se vejde do tašky, nebývá problém, pokud si majitel vezme psa dovnitř. U větších psů již záleží na toleranci řidiče a provozovatele odtahové služby. Ne každý je ochoten riskovat znečistění firemního vozu psí srstí.

Pes zůstává v porouchaném autě

Pokud máte jednoho nebo více velkých psů, je téměř nulová šance, že jim řidič povolí cestovat v kabině odtahového vozu. V případě poruchy se nabízí jednoduché řešení, pes je ponechán v porouchaném autě. Osoby se v něm přepravovat nemohou, u psů to však není problém. Majitel musí psovi zajistit dostatečné větrání v horku a během přepravy sledovat, zda je pes v klidu. Pro některé psy může být přeprava v porouchaném autě dost překvapivá a náročná.

Náhradní vozidlo

Na náhradní vozidlo vzniká nárok při nezaviněné nehodě a nebo díky různým připojištěním. Zapůjčení náhradního vozidla s úpravou na přepravu psů však pojišťovny veřejně nenabízejí. Pokud tedy chcete v náhradním voze převážet psa, máte dvě možnosti. Zeptáte se přímo v půjčovně, zda by měli takovéto auto k dispozici, případně si můžete vybrat nějaký starší model, kde tolik nehrozí poškození. Druhou možností je se o přepravě psa nezmiňovat.  Budete věřit, že nic nezničí a interiér před vrácením vyčistíte. Pokud si chováním pejska nejste zcela jisti, vyplatí se uzavřít pojištění odpovědnosti buď přímo na psa, nebo škody způsobené občanem, do kterých může být zahrnut i pes.