Registrace psů

Založili jsme pro vás nový registr pro očipované pejsky. Zdarma zařazení do databáze hledaných psů v případě ztráty.

Jak vybrat správné plemeno psa

Jak vybrat správné plemeno psa

Nikdo nám nedá tolik lásky jako psí parťák. Při jeho výběru ale nesmíme zapomenout, že vzhled není jediné kritérium výběru. Pořizovat si psa kvůli blankytně modrým očím, rozkošnému placatému čumáčku nebo vzhledu budícímu respekt je opravdu velký nerozum.

Před pořízením psa se neptáme, co on může nabídnout nám, ale co můžeme dát my jemu. Vybíráme společníka, který nám bude dělat radost a budeme za něj mít zodpovědnost deset a více let. Každé plemeno bylo vyšlechtěno za jiným účelem a má svá specifika. Je tedy vhodné se zamyslet nad pár důležitými body:

Životní styl

Je obecně známo, že s páníčkem u televize se bude válet opravdu velká většina psů. Některá plemena se ale nejdříve potřebují pořádně vybít. Je rozdíl drbat za uchem chrnící čivavu, nebo si od huskyho nechat rozebrat gauč pod zadkem. Taktéž ani s jezevčíkem nebudeme pravděpodobně šplhat po horách a například bišon se velice rád proběhne po lese, ale také se pak musíme připravit na zbavování se lesních suvenýrů z jeho srsti.

Plemena, která nás s jistotou zabaví, jsou například Husky, Border kolie, Jack Russel teriér, Portugalský vodní pes, Irish soft coated wheaten terrier, Výmarský ohař, Kelpie, Pointer, Belgický ovčák.

Pokud z nějakého důvodu nezvládneme více než jednu hodinovou procházku denně, měli bychom vybírat z méně aktivních plemen. To jsou například molossoidní plemena.

Mějme ale na paměti, že pes je aktivní tvor s přirozenou radostí ze života. Dlouhodobé nicnedělání neudělá dobře žádnému.

Zkušenosti

Pokud si pořizujeme prvního psa, je zjišťování informací úplně ta nejdůležitější věc. Mnoho lidí se domnívá, že čím menší plemeno, tím méně času je nutné věnovat jeho výcviku. Ale opak je pravdou. Vychování musí mít každý pes, ať má tři centimetry nebo dvanáct metrů. Naopak malá plemena se při nesprávné výchově a socializaci cítí ohrožená, a tak se uchylují ke strašení štěkotem nebo rovnou agresivitě.

Pravdou je, že někteří psi jsou na výchovu náročnější více, jsou třeba tvrdohlaví nebo i méně chápaví. A někteří méně, stačí jim povel ukázat jednou a pamatují si ho celý život. Mezi velice inteligentní snadno vycvičitelná plemena patří například pudl. A jako zástupce plemen nevhodných pro začátečníky můžeme uvést třeba Československého vlčáka nebo Husky, kteří díky své tvrdohlavosti a svobodomyslnosti potřebují opravdu kvalitní výcvik.

Velké množství psů končí v útulcích nebo je dokonce uspáno kvůli problémovému chování, kterému se ale dá velice snadno předejít vhodným výcvikem, znalostí plemene a péčí o jeho psychiku.

Samozřejmostí je vybírat psy z chovatelské stanice. Můžeme pak předpokládat mimo jiné i vzhled, povahu a dědičné choroby. Většina chovatelů ráda odpoví na dotazy o daném plemeni, nebo dokonce umožní nezávaznou návštěvu, přestože o tomto plemeni teprve pouze uvažujeme.

Pokud nemáme konkrétní požadavky, můžeme zamířit do útulku, kde čekají stovky psů se srdcem o nic menším než má pes s průkazem původu, na jejich vysněný domov.