K čemu slouží registrace očipovaných psů
Jak fungují registry čipů pro psy
Proč čipování psů samo o sobě nic neřeší
Největší problém v současných podmínkách je roztříštěnost. Zatím se přikročilo k povinnému čipování psů, které začne oficiálně platit od příštího roku. Majitelům bude za neočipovaného mazlíka hrozit pokuta ve výši až 20 000 Kč. Odborníci se nicméně shodují, že opatření není dostačující.
Výjimka
U některých psů nebude čipování nutné. Platí to ovšem pouze pro ty psy, kteří byli ještě před 3. 7. 2011 označeni tetováním a dosud je jejich tetování čitelné.
Čip sám o sobě nemá velký význam, komentují nastalou situaci veterináři. Pod kůži zvířete se jeho zavedením vpraví kód, který musí být někde evidován, aby podle něj bylo možné v případě ztráty psa najít. Čip je pouhým číselným označením, nemá nic společného s identifikačními údaji majitele, jak si někteří mylně myslí. Sám o sobě tedy na situaci mnoho nemění.
V této chvíli ovšem neexistuje státní registr psů, kam by se zvíře dalo zapsat. V tuzemsku aktuálně fungují pouze registry spadající pod soukromé subjekty. Do těch ale majitel není povinen psa zaznamenat.
V běžných podmínkách navíc zpravidla není jak čip přečíst. Ke kódu se lze dostat pouze speciální čtečkou. Tou disponují veterinární lékaři nebo městská policie. Případného nalezeného psa tak někdo musí odvést tam.
Nyní existuje soukromých registrů hned několik. Své vlastní evidence také mají jednotlivá města a obce, stávající situace je tak poměrně nepřehledná.
Co název Národního registru psů České republiky znamená?
Národní registr psů znamená, že se jedná se o český registr psů, původně jsme zvažovali slovo “seznam” či “databáze”, ale na webu dochází k registraci psů, tedy slovo “registr” bylo přiléhavější. Registrujeme pouze pejsky, nikoli kočičky nebo jakákoliv jiná zvířata. Navíc umožňujeme anonymní registraci (požadované je pouze číslo čipu, údaje o pejskovi a email). Pokud vlastník více údajů nechce uvést, tak nemusí. V případě nalezení Vám pak přijde zpráva na email.
Je Národní registr psů České republiky napojený či spolupracuje s ostatními registry působícími v České republice?
V tuto chvíli na žádné registry napojený není, ani s nimi nespolupracuje. Pracujeme na tom, aby se to do budoucna změnilo a aby bylo možné ztraceného pejska nalézt snadněji. Jdeme naproti tomu již tím, že když někdo v naší databázi pejska hledá a nenajde, tak se mu zobrazí odkazy na registry všech námi evidovaných konkurenčních registrů. Je pro nás důležité, aby se pes našel.
Jak se s registry pracuje
Přístup do těchto evidencí mají většinou veterináři, celníci, útulky, městská policie a kdokoliv další, kdo zná číslo čipu. Právě do jejich rukou se ztracená a zatoulaná zvířata dostávají nejčastěji.
Majitelé si přitom často nejsou vědomi toho, že číslo čipu je praktické zaregistrovat do evidence ještě dříve, než se pes ztratí. Očipováním mazlíčka to tedy nemusí skončit. Pozor, registrace je většinou zpoplatněna, připravte si kolem 200 Kč.
Někteří veterináři nabízejí zápis do registru sami jakožto službu v rámci zavádění čipu, většina lékařů pak alespoň šíří vytrvalou osvětu o důležitosti registrování zvířat. Informujte se proto předem, jak to vypadá konkrétně ve vaší ordinaci.
Přirozeně ale platí, že čím větší počet registrů, kam číslo čipu vložíte, tím větší šance na pozdější nalezení psa. Problém totiž tkví i v tom, že registry nejsou nikterak provázány a nekomunikují spolu.
Základním cílem našeho webu tak je přimět současné registrátory ke spolupráci a jednotlivé evidence účinně propojit. Majitelům psů se tak zjednoduší život i posílí naděje, že se podaří psa skutečně najít.
Proč zatím nemáme státní registr?
O potřebě státního registru se z výše zmíněných důvodů ví již několik let. Například na sousedním Slovensku je podobná centrální databáze dostupná a povinnost registrovat v ní zvíře mají dokonce sami veterináři. Překážkou realizace u nás je zejména administrativní, personální a finanční náročnost.
Hovoří se však této chvíli o tom, že v návaznosti na povinné čipování psů státní registr v horizontu cca tří až čtyř let skutečně vznikne. Odhadované náklady vynaložené státem se mají dle aktuálních informací pohybovat v rozmezí 50 až 60 milionů korun.
Jak funguje Národní registr psů České republiky?
- Jsme nový soukromý registr psů
- Pomáháme najít ztracené psy
- Fungujeme kompletně online a není potřeba nic nikam zasílat poštou
- Vyřídíme zápis na dvě kliknutí
- Pokud někdo bude v našem registru hledat číslo čipu, které v něm není zobrazíme odkazy na konkurenční registry, naším hlavním cílem je aby se pejsek našel.
- Fungujeme i anonymně, povinné jsou jen údaje o pejskovi a e-mail.
Čtěte dále
- https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/419231100031003-udalosti-v-regionech/obsah/724004-povinne-cipovani-psu
- https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/povinne-cipovani-psu-mikrocip-cesko-novela-zakona.A190918_221641_domaci_lesa
- https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/pes-psi-cipovani-psu-registrace-zakon.A191007_115324_hobby-mazlicci_bma