Registrace psů

Založili jsme pro vás nový registr pro očipované pejsky. Zdarma zařazení do databáze hledaných psů v případě ztráty.

Život se psím seniorem

Život se psím seniorem

Díky pokroku veterinární medicíny můžeme dnes být se svými psími mazlíčky mnohem déle než v minulosti. Za posledních dvacet let se průměrný věk psů v moderních zemích posunul skoro o polovinu. Proto se ale čím dál častěji dostáváme do soužití se psím seniorem, který vyžaduje o něco odlišnou péči než zvíře v plné síle.

Strava

U starších psů velmi často řešíme potíže s obezitou, která neblaze působí na pohybový aparát, především na klouby. S přibývající váhou ale nedostávají zabrat jen klouby, ale také játra, kardiovaskulární a dýchací systém. Proto je důležité kontrolovat nejen kolik toho pejsek sežere, ale i co mu sypeme do misky. Pokud krmíme granulemi, pak je nejlepší volbou řada „senior“, kterou má většina značek na českém trhu. Granule jsou přizpůsobeny tomu, co váš pejsek vzhledem ke svému věku potřebuje, je snížená kalorická hodnota, naopak zvýšené množství některých doplňkových látek. Připravujeme-li však pejskovi stravu doma, je třeba myslet na to, že musí být vyvážená a dobře stravitelná. Starší organismus už velmi často hůře tráví tuky, proto je lepší vybírat masa méně tučná, ale pozor, úplně libové maso také není dobře. Nezařazujte však pouze svalovinu, ale i vnitřnosti, šlachy, klouby a kosti. V jídelníčku by samozřejmě neměla chybět nějaké ovoce či zelenina a příloha na doplnění objemu, ale snížení kalorické hodnoty. Dobrou volbou jsou také doplňky stravy – vitaminové směsi nebo kloubní podpora rozhodně nejsou na škodu.

Pohybové aktivity

Pohyb je u starších pejsků velmi důležitý. Pokud jste se psem byli celý život aktivní, nepřestávejte s tím ani ve stáří, je nezbytné, aby se hýbal. Na druhou stranu je potřeba činnost přizpůsobit pejskovi. Vhodnější, než rychlostní sporty jsou například dlouhé procházky, výlety na hory nebo plavání, které je ideální na koordinaci, předchází atrofii svalů a nezatěžuje klouby. Po zátěži nezapomínejte na odpočinek. Nemůžeme však pejska nechat další den jen ležet, ale měl by jít na procházku a řádně se protáhnout. Pokud už pejsek fyzicky nezvládá normální zátěž, můžete uvažovat o různých úkolech zaměstnávajících pejskovu hlavu, např. různé psí hlavolamy ať už komerční nebo domácí výroby.

Domácí režim

I v doma bychom některé věci měli přizpůsobit věku pejska. Pokud máme dům se zahradou, měl by mít pes přístup i do teplé garáže nejen do kotce. Také je vhodné pořídit padnoucí pelíšek. Existují různé druhy ortopedických pelechů, na kterých se bude pejskovi lépe spát a lépe z něj vstávat. Dále je dobře přizpůsobit i režim venčení, například místo třikrát denně chodit čtyřikrát. Někdy můžeme u starších psů pozorovat zhoršené trávení a je nutné začít psa krmit dvakrát denně. Máte-li doma děti, upozorněte je, že starší pejsek může být podrážděnější nebo může trpět mírnými neurologickými deficity.

Veterinární péče

U psího seniora musíme myslet i na zvýšené nároky na veterinární péči. Pokud už váš mazlíček má nějaký zdravotní problém, dodržujte režim doporučený veterinárním lékařem. Na pravidelné prohlídky však choďte i se zdravým pejskem. U zvířat starších 8 let je doporučená pravidelná prohlídka jednou za půl roku, se srdeční auskultací a odběrem krve na hematologii a biochemii. Pravidelnými kontrolami lze předejít mnoha problémům, které u psích seniorů předpokládáme. Nezapomínejte ani na povinné a doplňkové očkování.